Son Dakika
Anasayfa » Haberler » Yerel » Gaziler günü kutlandı
Gaziler günü kutlandı

Gaziler günü kutlandı

TBMM’nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ”Mareşal” rütbesi ile ”Gazi” unvanı verişinin 92. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Törenler Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. İstasyon Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına Nazilli Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Nazilli Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şubesi çelenk sunumu yaptı.

İstasyon Meydanı’ndaki  Gaziler Günü programına Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, AK Parti Aydın Milletvekili A.Gültekin Kılınç, Garnizon Komutanı Albay Ekrem Turan, Belediye Başkanı Haluk Alıcık, İsabeyli Belediye Başkanı B.Kuvvet Erim, Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, İlçe Emniyet Müdürü İlyas Karpınar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Baki Deniz, Cezaevi Bölük Komutanı Üsteğmen Kalender Ünal, Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan, CHP İlçe Başkanı Ali Deveci, MHP İlçe Başkanı Kürşat Engin Özcan, Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Jale Keskin, Daire müdürleri, kurum ve kuruluşların amirleri, gaziler ve şehit aileleri katıldı.
Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş yaptı. Hasan Karataş; “19 Eylül 1919-1922 yıllarında Kurtuluş savaşında, 1950’de Kore’de, 1974’de Kıbrıs’ta savaşan Muharip ve Malul Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm muharip ve malul gazilerin şeref günüdür” diyerek konuşmasına başladı.19 Eylül Gaziler gününün, aziz vatana canını adayan kahramanların günü olduğunu söyleyen Karataş; “Kahraman gaziler, gaziler gününüz kutlu olsun” dedi.

Bu gün Atatürk’ün yaşayan birer temsilcisi olduklarını ifade eden Hasan Karataş konuşmasına şöyle devam etti; ” Sizler, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyet’imizin teminatı ve temel taşlarısınız şehit ve gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Vatan savunmasında, şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Ülkemiz bugün, dün olduğundan daha fazla iç ve dış düşmanlarımızın yoğunlaşan tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki Türk halkının azim ve kararlılığı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir. Hele bu günlerde benliklerini kaybetmiş kişilerinde daha dikkatli olmalarını ağızlarından çıkan kelimelerin ne ifade ettiğini iyi düşünmelerini tavsiye ederim. Ne olmuş canım ben de askerlik, yaptım gibi eşlerimize abla hangi savaşa katıldınız, efendim bana mı savaştınız gibi kelimeler bizlerin vatanseverliğini hiç mi hiç etkilemez. Biz ‘O’ kişiler için üzüntü duyarız. Vatanın bütünlüğü uğrunda akan kanların hesabının mutlak Suretle sorulacağından eminiz şehit kanıyla al rengini alan şanlı Bayrağımızın rengi bu günlerde daha da katmerleşmiştir. Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer, her zaman her yerde verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşların gazilerine olan ilgisizlik, şanlı tarihimizle olan bağı koparır. Aziz şehitlerimiz muharip ve malul gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Şehit ve gazisi olmayan Türk ailesi yok gibidir. Bu nedenle şehit ve gazi Türk toplumunun ortak değerleridir. Sevgili gençler, yarın vatanın savunması sizlere emanet edildiğinde bu konudaki sorumluluğu tam anlamıyla yerine getireceğinize ve ecdadınıza layık olacağınıza inancımız tamdır.”

Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanı Hasan Karataş Konuşmasının sonunda , “ Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şube Başkanlığı olarak Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim” dedi.

Hasan Karataş’ın konuşmasının ardından Kore Gazisi Mustafa Özbayram’ın ‘Gazilerimize’ adlı şiiri okudu.

Atatürk Anıtı önünde yapılan kutlama töreni sonrasında programa katılan Protokol üyeleri Gaziler, Gazi ve şehit aileleri Muharip Gaziler Nazilli Şubesi hizmet binası önünde toplanarak tebrik ziyaretinde bulundular.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

İstek Hattı
Scroll To Top