Son Dakika
Anasayfa » Haberler » Yerel » DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ KUTLANDI
DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ KUTLANDI

DÜNYA ALZHEİMER GÜNÜ KUTLANDI

Alzheimer kapımızda. Sağlıklı bir yaşlılık için hep birlikte hemen şimdi harekete geçelim” diyerek Nazilli’de hastalığın tedavisi için yapılan çalışmalara ve sağlıklı yaşlanmaya büyük önem verdiklerini ifade etti.

Hastalarla uzun süre sohbet eden Alıcık, görevlilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın Alzheimer hastalarını ziyaretine MHP İlçe Başkanı Engin Kürşat Özcan, Nazilli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. İrfan Özbek, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir ve Hasta yakınları eşlik etti. Ziyarette merkezin yapılmasından dolayı Başkan Alıcık’a çok teşekkür eden yaşlılar konuşmalarında merkezin kendi hayatlarını olduğu kadar ailelerinin de hayatını kolaylaştırdığına değindi. Merkezlerin artmasının ve hizmet alan kişilerin merkezde daha çok zaman geçirmesini dileyen hasta yakınları ise belediyenin yapmış olduğu hizmetin insanlara verdiği önemi gösterdiğini söyledi.
‘SAĞLIKLI BİR YAŞLILIK İÇİN HEMEN, ŞİMDİ HAREKETE GEÇELİM’
Sümerpark Rekreasyon Alanı içerisinde 04 Nisan 2011’de yapımı tamamlanarak faaliyete geçen Alzheimer Gündüz bakım evi ve araştırma merkezini ziyaret eden Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, yaptıkları çalışmanın insanlık adına yapılmış en iyi hizmet olduğunu ifade ederek, “Ülkemiz ve dünya nüfusu giderek yaşlanıyor. Bu sebeple demans’ın (bunama) en yaygın sebebi olan Alzheimer Hastalığının ülkemiz ve dünya için önemi artıyor. Son yıllarda yapılan bir çalışmada, her 7 saniyede dünya nüfusuna yeni bir Alzheimer hastasının eklendiği bildirilmiştir. Alzheimer hastalığı, zihinsel işlevlerin bozulması ile giden; kişiyi işlerini, güçlerini yapamayacak hale getiren bir hastalıktır. En belirgin özelliği, unutkanlıktır. Evreler halinde ilerleyerek 24 saat bir bakıcıya gereksinim duyacak düzeyde kişiyi yatağa bağımlı hale kadar getirmektedir. İşin kötüsü bugün Alzheimer hastalığını tam durduran, ilerlemesini engelleyen ve hastayı, hastalık öncesi normal duruma getiren bir ilaç tedavisi de yok. Hastalıkla mücadelede, Alzheimer hastalığını tanıyıp, hastalığı önleyen veya gelişmesini değiştiren yöntemleri öğrenmeye, kullanmaya ihtiyacımız vardır. Yaşlılık, yaşlanınca düşünülecek değil, gelmeden planlanması gereken bir süreç. Sağlıklı bir yaşlılık için hemen, şimdi harekete geçelim. Vakit daha geç olmadan, bu hastalığa yakalanma riskimizi en aza indirgeyecek şekilde, yaşamaya özen gösterelim.”
100’DEN FAZLA HASTAYA HİZMET VERİLİYOR
‘Belediye ve belediyecilik, doğumla başlayıp, ölümle sona eren süreçte insan hayatı ile iç-içe olan, olması gereken sosyal hizmetler zincirinin bir halkasıdır’ diyen Başkan Alıcık, “Nazilli Belediye Başkanı olduktan sonra Nazilli için yaptığımız hizmetlerin içinde en anlamlısı ve özel bir yeri olan Nazilli Alzheimer Merkezi 4 Nisan 2011’de 5 hasta ve yakını ile hizmetine başladı. Bu anlamlı yolda şu anda 100’ün üzerinde vatandaşa hizmet verilmektedir. Hastalarımız kendileri için ayarlanmış programa göre belediyemiz imkanları ile sabahları evlerinden alınıp merkeze getirilmekte, yine aynı imkanlarla akşam evlerine bırakılmaktadır. Merkezde hastalarımıza sosyal rehabilitasyon uygulanırken yakınlarına da danışmanlık hizmeti verilmektedir. Verilmekte olan hizmet karşılığında ise herhangi bir ücret talep edilmemekte, tüm giderler belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Gün boyunca hastalarımıza fiziksel etkinlikler yaptırılmakta kaliteli bir vakit geçirmeleri sağlanmaktadır. Kurum hekimlerimiz tarafından sürekli takip altında tutulan hastalarımız için gerekli durumlarda aile hekimleri ile irtibata geçilmekte gerekli imkanlar sağlanmaktadır. Hizmetimiz, sadece merkez ile sınırlı değildir. Kurum hekimlerimiz ve sağlık personellerimiz ile evlerinde bulunan hasta ve yakınlarına Alzheimer hastalığı hakkında bilgiler verilmekte ve hastaya nasıl yaklaşılacağı ve neler uygulanması gerektiği hususunda da rutin ev ziyaretlerimiz yapılmaktadır. Yani Alzheimer merkezimiz hem hastalarımıza hem de aile yakınlarına rahat bir nefes aldırmaktadır. Bu merkez çok önemli, Nazilli belediye Başkanı olarak göreve geldiğim günden bu güne kadar çalışma arkadaşlarımla birçok proje üretip hayata geçirdik. Alzheimer merkezimiz insanlık adına yapılmış en iyi hizmetlerden birisidir. Bu gün itibari ile de Türkiye’de birçok il ve ilçeye örnek teşkil etmektedir” dedi.
DR. RIZA ARPAZ İSMİ VERİLDİ
Merkezdeki yaşlıların elini öperek hediyeler veren Alıcık, uzun süre yaşlılarla ve merkez görevlileri ile sohbet etti. Yaşlılara bir de sürpriz yapan Alıcık, merkezde bakımları yapılan hastaların ve eşlerinin fotoğraflarının bulunduğu herkese ayrı ayrı birer porselen bardak hediye etti. Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında hazırlanan ikramları yaşlılarla birlikte yiyen Başkan Alıcık, etkinlik sonunda da Alzheimer Merkezi önünde bir açıklama yaptı. Daha önce Belediye tarafından yapılan ve Sağlık Bakanlığına tahsis edilen Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne ‘Dr. Rıza Arpaz’ ismini vermek istemelerine rağmen yaşanan sıkıntı dolayısıyla vermediklerini hatırlatan Başkan Alıcık; “Nazilli’mizde engin bir şahsiyet olan, sevilen ve sayılan bir ailenin evladı olan. Zamanında Belediye Başkan Vekilliği de yapmış olan ağabeyimizin ismini merkezimize vererek ‘Dr. Rıza Arpaz Nazilli Alzheimer Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışmanlık Merkezi’ olmasını sağladık. Ruhu şad olsun diyorum ve bu kararın onaylanmasını sağlayan meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

İstek Hattı
Scroll To Top