Son Dakika
Anasayfa » Haberler » Yerel » BAŞKAN ALICIK SEÇİM PROJELERİNDEN 16’SINI AÇIKLADI
BAŞKAN ALICIK SEÇİM PROJELERİNDEN 16’SINI AÇIKLADI

BAŞKAN ALICIK SEÇİM PROJELERİNDEN 16’SINI AÇIKLADI

Seçimlere üç buçuk ay kala başkanlık makamında yaptığı basın toplantısında ‘Biz Nazilli‘yi karşılıksız sevdik. Daha yapacak çok projemiz var” diyen Belediye Başkanı Haluk Alıcık, belediyenin uygulanmakta olan ve planlanan projelerini başlıklar altında topladı. Uygulanmaya devam eden belediye çalışmalarının yanı sıra 16 büyük projeye imza atacaklarını ifade eden Başkan Alıcık, Aydın ilinin büyükşehir olmasının ardından da hayata geçirmeye planladıkları 5 büyük projeleri olduğunu söyledi. ‘NAZKENT 5. Etap Toplu Konutları’, ‘Kentsel Dönüşüm’, ‘Spor Kompleksi’, ‘Termal Otel’, ‘Meydan Projesi’, ‘Katlı otopark ve alışveriş merkezi’, ‘Belediye kültür merkezi’, ‘Galericiler sitesi’, ‘Jeotermal ve seracılık’, ‘2. etap Alzheimer Merkezi’, ‘Yaşlılar için bakım köyleri’, ‘Engelliler merkezi’, ‘Mahalle konakları’, ‘Büyükbaş hayvan ve organize bölgesi’, ‘Hobi bahçeleri’ ve ‘İncir tüccarları sitesi’ projeleri ile birlikte büyükşehir olduktan sonra da altyapı, otopark, katı atık tesisi, fuar alanı ve çevre yolu projelerinin hayata geçirileceğini söyledi.
‘ÜNİVERSİTE VE ORGANİZE SANAYİ ŞEHRİ OLACAĞIZ’

1881 yılında kurulan Nazilli Belediyesi yıllardır devam ediyor ve devam edecek diyen Başkan Alıcık; “2009 Mart seçimlerinde bu görevi Nazilli halkının takdiriyle Allah bize nasip etti ve Belediye Başkanı seçildik. O dönemde ne söylediysek hepsini 2-3 yıllık süremizde bitirdik. Daha sonra ise daha farklı konjonktürde gelişen çalışmalara da imzasını attık. Elbette bunlar yetmiyor. Nazilli çok daha farklı projelerle gelişmeye devam edecek. Hedefimiz Nazilli’yi üniversite şehri ve organize sanayi şehri yapmak. İlerde de Allah’ın bize bahşettiği büyük bir nimet olan jeotermal var. Nazilli Belediyesi jeotermal belediyeler birliğine üye. Yasa gereği bizlerde olmayan bu alanlar için belediyeler birliğinde bu sahaların muhakkak belediyelerle tanışmasını görüşüyoruz. Jeotermal kesinlikle ileride belediyelerle tanışacak. Organize sanayi şehri, üniversite şehri hedefimiz şuan tüm hızıyla devam ediyor. Bunun yanında Sağlık ve Termal turizm ile ilgili projelerimiz devam ediyor.

OTOPARK VE TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM

Bunlar olacak ki Nazilli’nin aş ve iş derdine çare olabileceğiz. Bugün baktığımızda 10 bine yakın üniversite öğrencisi var, biz geldiğimizde organize sanayide bir tane fabrika açılmışken, bugün 13-14 tane fabrika faaliyet gösteriyor. Bugün organize sanayinin de bütün alt yapısı bitti, yolları da bitmiş oldu. Nazilli’deki problem ve sıkıntıları çok iyi biliyoruz. Özellikle otopark meselemiz var. Arkadaşlar yılbaşından sonra başlatıyorlar. Eski cezaevinin olduğu yerde 500 araçlık otopark yapacağız. Bunun çözülebilmesinin en önemli noktası bu işin tek elden yönetilmesidir. Bugün trafik tek elde olursa bu sorunlar olmaz. Büyükşehirle beraber trafik sorumluluğu Nazilli Belediyesi’nde olacak. İstiyoruz ki Nazilli’de trafik meselesi halledilmiş olsun. Bunla ilgili de gerekli girişimlerimiz var. Kendi otoparkımız bomboş durduğu halde şehrin içine 500 araçlık park yeri yapıyoruz. Can ve mal güvenliği çok önemli. Çok paralar verilerek alınan araçlar sokakta kalıyor. Pazaryerlerinin hepsini de yılbaşından itibaren ücretsiz olarak otopark olarak açacağız. Güvenlik mensubu arkadaşlarımızda olacak. 24 saat boyunca arkadaşlar hizmet edecekler. Pazar kurulduğu günlerin haricinde otopark olarak kullanılacak.”

İNCİR TÜCCARLARI SİTESİ

Nazilli’nin incirin başkenti olarak adlandırıldığını hatırlatan Başkan Alıcık; “İncir, Nazilli’nin ekonomisine çok büyük katkısı olan bir meyvemizdir. İncir yıllardan beri iç ve dış pazarlara ihracatı yapılıyor. Üreticimiz biraz daha büyüse farklı bir konuma gelmiş olsa belki işleyecek. İşlemesiyle beraber insan çalıştıracak. İnsan çalıştırmasıyla beraberde aş ve iş derdine çare olacak. Biz istiyoruz ki bir dahaki dönemde, eğer tekrar bu görev nasip olursa muhakkak incirciler için bir site yapacağız. Siteyle beraber 35 civarı işletmemizi buraya taşınmasını sağlayacağız. Bunların 100 kişi çalıştırdığını düşünürsek 3 bin 500 kişiye iş demektir. 200 kişi çalıştırdığını düşünün 7 bin kişiye iş demek. Bu da aş ve iş derdine çare olacak büyük projelerden bir tanesi diye düşünüyoruz. Hem de artık büyükşehir oluyorsunuz. Büyükşehirle beraber bu işler dar yerlerde ve saçak altlarında olmayacak diye düşünüyoruz.”

2. ALZHEİMER MERKEZİ

Uzun Yaşam Merkezi Nazilli olarak Türkiye ve Dünya’ca tanınan Nazilli’de yaşlılığın getirdiği etkenler arasında olana Alzheimer hastaları için de sosyal projeler ürettiklerini bunun için Türkiye’de bir ilk yaparak Alzheimer Danışma Merkezi kurduklarını söyleyen Alıcık; “Uzun yaşamla beraber Alzheimer vakaları da sıklaşıyor. Alzheimer merkezini ikinci bir faaliyet olarak yapacağız. Bugün inanın 44 projeye imza attık. Bunun için de 500 Bin TL ile 6 Milyon TL’ye kadar olan projeler var. Beni her zaman mutlu eden ve hoşnut olduğum proje ne derseniz, Huzurevi ve Alzheimer merkezi projelerimizdir diye söylerim. Çünkü Alzheimer merkezindeki yaşlılarımızın mutluluğunu görmenizi isterim. Bu proje bence çok büyük bir sosyal proje niteliğinde. Ailelerimiz en azından haftanın üç dört günü hastasını buraya gönderdiğinde işlerini yapabiliyor. Bu o ailelerimiz için çok önemli.”

GALERİCİLER SİTESİ

Galericiler Sitesi’nde de son aşamaya geldiklerini söyleyen Başkan Alıcık; “İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmeliğe uymak için seçim sonrası Oto Galericilerin şehir merkezinden uzaklaştırılması için Galericiler Sitesi yapılacağını seçimlerden sonra söylemiştik ama o dönemlerde 50-60 dönümlük alan bulmak çok zordu. Galericiler Sitesi için Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifiyle anlaştık. Artık son aşamaya gelindi, tapuları artık veriliyor. 50 dönüm üzerinde kurulacak galericiler sitesine el sıkmak üzereyiz. Bunu şehir dışında bir yere yaparak şehir merkezindeki trafik ve görüntü kirliliği sıkıntısını çözmüş olacağız.”

SAĞLIK TURİZMİ VE SERACILIK

Yasadan kaynaklanan sorunlar nedeniyle Jeotermal konusunda sıkıntılar yaşadıklarını ve bunun çözümü için Jeotermal Belediyeler Birliği’ne de üye olduklarını belirten Alıcık; “Nazillijeotermalle, sağlık turizmi ve seracılıkla tanışacak. Nazilli’nin üniversite şehri ve organize sanayi şehri olmasından sonra en önemli projelerinden bir tanesi de bu. Seracılık da Nazilli’yi aş ve iş anlamında çok farklı bir yere getirebilir. Nazilli bununla tanışacak. Bu çalışmalar kapsamında Jeotermal Belediyeler Birliği bizi Macaristan’a götürmüştü. 50 derecelik su da sağlık turizmi yapamaya çalışıyorlar. Bizde ise Güzelköy’de 100 santigrat derecede su çıkmış vaziyette. Ama biz kapatıyoruz. Hiçbir şey yaptığımız yok. Yapacağımız imar mevzide bu sağlık ve sera alanlarına muhakkak bir şey yapacağız. En büyük avantajımız köylerin bize bağlanmasıyla beraber yakın köylerde böyle sahaları çok rahat bulabileceğimiz yerler var. Jeotermal yasasında yapılacak değişiklikle bu alanların belediyeler tarafından kullanılması ile ilgili de gerekli girişimlerimiz devam ediyor.”

OTO PARK VE KÜLTÜR MERKEZİ

Nazilli’de araç parkından dolayı oluşan trafiği rahatlatmak amacıyla eski cezaevi alanının olduğu bölgede Otopark yapacağız diyen Alıcık; “500 araçlık bir katlı otopark ve alışveriş merkezleri yapacağız ama muhakkak üstü de boş kalmayacak. Üstünü de Kültür Merkezi yapacağız. İkinci dönemde nasip olursa böyle büyük bir kültür merkezi yapmayı düşünüyoruz. Çünkü mevcut kültür merkezinde 300 kişilik tiyatro salonumuz yetersiz kalıyor. 750-1000 kişilik bir tiyatro salonu ile Balo salonu yapacağız. Belediyenin arka tarafının trafiğe kapatılmasıyla şehre farklı bir cadde kazanmış oldu. Otoparkın yanı sıra Uzun Çarşı’ya alternatif bir alan olarak alışveriş merkezleri de burada yapmayı planlıyoruz.”

NAZİLLİ’YE YENİ BİR MEYDAN VE KAMPÜS

Şehrin bir meydanı olması gerektiğini söyleyen Alıcık; “Şehri gösterecek bir meydanımız olmalı diye düşünüyoruz. 2. dönemimizde önemsediğimiz önemli projelerden bir tanesi bu. Şuanda Vakıflar ile görüşüyoruz. Vakıf zeytinliklerini, 5 Eylül’ü, Recep Bey’i ve Ahmet Yesevi Okulunu bize verin biz size katlı otoparkı verelim diyoruz. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile de görüşerek bu 3 okulun alanını o istediğimiz zeytinlik alana kampüs şeklinde yapalım istiyoruz. Bakanlık zaten kampüs yapmak istiyor, kapalı spor salonuna kadar biz bunu gerçekleştirelim istiyoruz. Ayrıca zeytinlik alanın bir bölümüne de kentsel dönüşüm yapmayı planlıyoruz.”

MAHALLE KONAKLARI

Orta Anadolu da gördüğü bir projeyi Nazilli’ye getirdiğini belirten Alıcık; “Mahalle konakları herkesin oturabileceği bir yer olacak. Turan mahallesinde ilkini yaptık. 1-1,5 ay içerisinde buranın açılışını da yapacağız. İnsanlar buranın bahçesinde veya içinde oturup sohbet edebilecek. Bunun için de eğitim amaçlı derste verilebilir veya kurslar verilebilir.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM BÜYÜYECEK

Kentsel dönüşüm Nazilli de olmazsa olmazlardan diyen Alıcık; “İlk kentsel dönüşüm ayağını biz kendimiz 32 dairelik yer ile yapmıştık. Bu yerler Ocak ayında bitiyor. İçişleri Bakanlığı’ndan aldığımız hızlı kamulaştırma kararı ile 50 dönümlük alanda Kentsel Dönüşüm çalışmalarımız hız kazanırken, Nazilli Belediyesi olarak vatandaşlarla öncelikli olarak anlaşma yoluna gidiyoruz. Yaptığımız 32 dairelik alanın yanında bulunan parseldeki mülk sahibi 10 vatandaşımızla anlaştık. Buraya 64 daire yapağız bu aşağı Nazilli’nin çehresini değiştirecek bir proje. Şuanda kendimiz yapıyoruz ama nasip olursa ikinci dönemimizde kentsel dönüşüm alanını Nazilli’nin her yerinde düşünüyoruz. Bunu Nazilli Belediyesi olarak yapmak biraz zor olacak bu nedenle de Nazilli’deki müteahhitler yada TOKİ marifetiyle bölüm bölüm, parsel parsel biran önce yaptıracağız. Diğer türlü Nazilli Belediyesi olarak kendimiz yapabiliriz ama hızlı olması için bu tür bir yola gideceğiz.”

YAŞLILAR İÇİN BAKIM KÖYLERİ VE OTEL ALANLARI

Huzurevi’nden farklı bir konsept yapacaklarını ifade eden Alıcık; “Nazilli Belediyesi olarak bakım köyleri oluşturmak istiyoruz. Burada yaşlılarımızın olacağı düz ayak ve yaşlılar için dizayn edilmiş bir alan olacak. Yaşlılarımızın bakımları da sağlanacak. Uzun Yaşam Merkezi’nin yaşlıların gereğini yerine getireceği bir proje olacak.”
Yeni İmar Planında Meclis Üyelerinden Otel ve Sağlık alanlarının karalanmasını sağlayacaklarını söyleyen Alıcık; “Tabii ki bu alanlar jeotermal alanlara yakın olacak yerlerde seçilecek. Nazilli doğalgazla tanıştı ama Nazilli bunun yanında termal otellerle de tanışacak. Bu nimeti Allah bize nasip ederse biz kesinlikle çok iyi değerlendireceğiz.”

SPOR KOMPLEKSİ

Nazilli Belediyesi tarafından Güzel Sanatlar Fakültesine verilen Kültür Merkezi alanının yakınında 90 dönümlük yerde spor kompleksi yapmayı düşündüklerini ifade eden Başkan Alıcık; “Spor alanı olarak geçen bu alanı bir süre Özel İdare’ye aldırmaya çalıştık fakat olmadı. Bizde kendimiz yapmaya karar verdik. Nazilli’de nizami bir basketbol sahası yok bu konuda değerlendirebiliriz. Belki futbol sahası yapabiliriz. Futbol Sahası şehrin içinde kaldı belki burada değerlendirebiliriz. Bunun yanı sıra Nazilli’ye Yüzme Salonu şart bunu da buraya yapabiliriz.”

NAZKENT 5. ETAP EVLERİ

NAZKENT toplu konutları bizim avam projemiz diyen Alıcık; “Toplu konut konusunda rüştümüzü ispatladık. Gündem de olduğu için söylüyorum. Her zamanda söylediğim gibi biz TOKİ’ye filan karşı değiliz. TOKİ devletimizin büyük bir kuruluşu. Nazilli Belediyesi olarak bizim TOKİ’ye. izin vermeme gibi lüksümüz yok. 268 tane daire yapmış bir Nazilli Belediyesi nereye daire yapmak istiyorsa kapış kapış gidiyor. Bu nedenle 5. Etabı yapmak istiyoruz. 5. etaba Atatürk Lisesinin arka tarafında başlayacağız.”

HOBİ BAHÇELERİ
Hobi bahçelerinin belediyelerin gündeminde olduğunu söyleyen Alıcık; “Bu konuyla ilgili çok müracaat var. Vatandaşların baraka, kulübe gibi bir alanı oluyor. Günümüzde insanların şehirleşmeyle beraber böyle alanlara imkanları yok. İnsanların böyle ihtiyaçlarını gidereceği ekip, biçeceği alanlar oluşturacağız. Bir dahaki dönemde bunu yapacağız.”

BÜYÜKBAŞ HAYVAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Nazilli’nin birçok yerinde hayvancılık olduğunu hatırlatan Alıcık; “Büyük belediyecilik anlamında bunların belli bir yerde yapılması lazım. Nazilli Belediyesi olarak böyle bir saha bulacağız. Bu sahayı kendimiz yapacağız. Hayvancılık yapan insanların hepsini oraya taşıyacağız. Biz bu sahayla birlikte şehrin içinde hayvancılık yapılmasını engellemiş olacağız. Güvenlik görevlileriyle, 24 saat kameralarla izlenen bir alan olacak. Hırsızlık olaylarını engellemiş olacağız. İnsanlar buraya mesaiye gelir gibi hayvanlarını yemleyecek, bakımlarını yapacak, sütlerini sağacaklar. Her şey güvenli ve sağlıklı bir ortamda olacak.”

ENGELLİLER MERKEZİ

Engelliler merkezini mutlaka düzayak bir yerde olması gerektiğini vurgulayan Başkan Alıcık; “Engelliler için bulduğumuz yerde hazır durumda şuan. Engelli merkezini yaparak bakan aileleri de birazcık rahatlatmayı düşünüyoruz. Alzheimer Merkezi’ndeki gibi burada engellilerin bakımı sağlanacak, aileleri de az da olsa kendilerine biraz zaman ayırma fırsatı bulacak. Geçtiğimiz günlerde bir rehabilitasyon merkezimizle yaptığımız görüşme de aklımıza başka bir projenin daha oluşmasını sağladı. Şuanda Kuzeytepe At Çiftliği ile görüşmeler yapıyoruz. Onlarla anlaşma yapmak üzereyiz. Türkiye’nin değişik yerlerinde engelliler at binerek de tedavi edilebiliyor. Bizde 600-700 öğrenciyi At üzerinde rehabilite veya kültür hareketleriyle rehabilite etme şansını da vereceğiz. Bu da ayrı bir proje olacak.”

BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLİKTE NELER YAPILMALI?

Nazilli için 16 büyük projenin yanında büyükşehirle yapılması gereken projelerde olduğunu söyleyen Başkan Alıcık; “Büyükşehirde de iddialıyız. Büyükşehirle beraber Nazilli’nin çehresini değiştirecek projelerimiz var. Sailer’de yer bulduk. Orada katı atık depolama tesisi yapılacaktı. Ancak Büyükşehir olma aşamasında yapılmasına izin verilmedi. 50 dönümünü biz almıştık, çet raporu ve bütün çalışmalar hazırdı. Ama olmadı. İnşallah büyükşehirle beraber olacak. 22 belediyeyi ilgilendiren bir projeydi. Bunun yanında Çevre yolu muhakkak büyükşehirle yapmamız gereken olaylardan bir tanesi. Biz belli bir noktaya getirdik ama devam etmesi gerekiyor. Ayrıca alt yapı çok önemli. Rahmetli Enver Yetkiner’den Allah razı olsun. O dönemden büyük çaplı bir çalışma olmamış küçük çaplı yapılmış. Seçildiğimiz günden bu yana yeni açılan veya kazılan yollarda hep tamamını yaptık. Nazilli Belediyesi olarak makyaj yapmadık, hep alt yapısını tamamlayarak yollarımızı ve sokaklarımızı yaptık. Büyükşehir ile birlikte 700 ve 500 araçlık otoparklar yeterli olmayacaktır. Bu konuda daha detaylı çalışmalar yapacağız. Nazilli Ticaret Odası ile işbirliği içerisinde Büyükşehir olunmasıyla beraber Fuar alanı oluşturmak istiyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin sergilenme yeri olamayışı, fuar alanımızın olmayışı Nazilli’nin bir sıkıntısı.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

İstek Hattı
Scroll To Top