Didim Triatlon yarışları sona erdi.

 Didim Triatlon yarışları sona erdi.

Aydın’ın Didim ilçesinde 2 gün süren Didim Triatlon yarışları sona erdi. Didim Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu iş birliği ile bu yıl 3.’sü organize edilen ve 2 gün süren Didim Triatlon yarışmaları sona erdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Triatlon Federasyonu, Didim Kaymakamlığı ve Didim Belediyesi’nin katkıları ile bu yıl 3.’sü düzenlenen Triatlon Yarışları, Didim Altınkum’da gerçekleştirildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kısıtlı sokağa çıkma yasağında gerçekleşen organizasyonda yarış parkurları ve çevresi, Didim Belediyesi ekipleri tarafından yarışlara hazırlandı. Güzel havada gerçekleşen yarışlarda sporcuların yanı sıra ailelerin ve antrenörlerin de heyecanlı oldukları gözlendi.

Farklı kategorilerde gerçekleştirilen yarışlarda sporcular yüzme, bisiklet ve koşu olmak üzere 3 ayrı parkurda yarıştı. Bu yıl pandemi sebebiyle minik kategorilerde yarışlar düzenlenmedi. Yarışmaların ilk gününde Yıldız, Genç A, Genç B, Elit gruplar, ikinci gününde ise Paratriatlon, Yaş grubu ve Mixed Relay gruplarında sporcular ilk 3’e girmek için mücadele etti. İki gün süren yarışlar Paratriatlon, Yaş grubu ve Mixed Relay gruplarında dereceye giren sporculara ödüllerin verilmesiyle sona erdi.

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, “Pandemiden dolayı ara vermemize rağmen katılım gayet iyi. Organizasyon mükemmel, teknik anlamda da mükemmel tümüyle mükemmel bir organizasyon gerçekleştirdik. İlk günden beri yani ilk düzenlediğimiz günden beri söylemiştim. Didim bunun coğrafyası ve fiziki yapısı olaya verdiğimiz önemle bunu hak ediyor. Biz bunu uluslararası düzeyde Didim’e getirmek mecburiyetindeyiz ve getireceğiz. Federasyon başkanımızla da görüştük. İnşallah önümüzdeki yıl ya da bir sonraki yıl hiç önemli değil, Avrupa Şampiyonasının bir ayağını muhakkak Didim’e taşımak ve burada halkımıza bunu tattırmak istiyoruz. 2 gün devam eden yarışmalarımız bugün sona erdi. Tabi ki çok mutluyuz” dedi.

Yarışmalarda dereceye girenlere protokol üyelerince ödülleri verildi.

-Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, ‘Pandemiye rağmen sporcu sayısı arttı’

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya Didim’de pandemi sebebiyle yapılamayan yarışların bu yıl 3.’sünü düzenlediklerini belirterek, “Biz pandemi döneminde bu kadar bu gruplarda talep beklemiyorduk. Bu sene minikler grubunu dahil etmedik ama bu sene 500’e yakın, en son 496’ydı kayıt. Geçen sene bu grupların sayısı 300 idi, yani 2019 yılında. Şu anda parkurda da bir değişiklik yaptık. Çünkü her geçen gün sayımız artıyor. Deniz Başkanımla birlikte önümüzdeki yıl da buranın uluslararası bir yarış olması için başvurularımızı yapacağız. Burada biz yani triatlon ailesi Didim’i çok sevdi. Her geçen gün buranın markalaşması, triatlon açısından da bilinirlilik açısından da markalaşması için elimizden geleni yapacağız. Bu yıl 3.’sünü yapıyoruz. Ve bugün yarışlarımızı başarı ile tamamladık. Hem Belediyemiz hem Kaymakamlığımız, bizler ve triatlon ailesi olarak burada olmaktan çok mutluyuz. Önümüzdeki sene pandemi koşulları olmadığı takdirde burada 1000’i aşkın sporcu ile olacağımıza inanıyoruz. İptal ettiğimiz grupları da dahil edersek, o zaman burada 3500-4000 bine yakın kişinin burada 3-4 gün turizme katkı sağlaması anlamına geliyor” dedi.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir