Hayvanları seven toplumlar

 Hayvanları seven toplumlar

HAYVANLARI SEVEN TOPLUMLAR

Yeryüzünde insanlar var olmadan milyonlarca yıl önce var olan ve Dünya’nın bizden daha çok sahibi olan canlılardır hayvanlar. Acı çeken, acıkan, susayan ve üzülen varlıklardır. Bizim en yakın yardımcılarımızdır.

Tarih boyunca ve günümüzde dahi köpekler, kediler, atlar, inekler vb hayvanlar bize hep yarar sağlamışlardır. Bırakın bu hayvanlardan sağladığımız eti, sütü, yumurtayı bu hayvanlar bizlere psikolojik destek bile sağlamaktadırlar. Psikologlar çocukların besleyeceği kedinin, köpeğin, muhabbet kuşunun onlar üzerinde çok olumlu sonuçlar doğuracağını söylemektedirler.

Aklıma bu hayvanlar hakkında yorum yapan ve kediler şeytanı simgeler deyip orta çağ Avrupası’nda kedileri öldürtüp farelerin çoğalması sonucu Avrupa’nın veba salgını ile boğuşmasına neden olan rahipler geldi. Acaba hangi semavi dinde, bırakın semavi dinleri ilkel Afrika dinlerinde bile hayvanlara zarar verme var mı ki?

Aklı başında birçok insan evine muhabbet kuşu almakta ve bu kuşların bakımını çocuklarına vermekte ve bu bakım sürecinde çocuklar hem psikolojik açıdan hem de duygusal açıdan gelişimlerini olumlu yönde tamamlamaktadırlar. Siz siz olun çocuklarınıza o orta çağ Avrupası’ndaki rahiplerin örneğinde olduğu gibi hayvanları kötülemeyin. Unutmayın, sevgi sevgiyi doğuracaktır.

Geçen senelerde patisi kesilen kedi ve köpekleri gördük maalesef. Bir hayvana böylesine zarar verebilen insanlar yüzünden ben insanlığımdan utandım. Bu gibi davranışlar ne dini açıdan ne de insani açıdan hoş davranışlar değildir. Biz iyi bir insan olduğumuzu öncelikli olarak bizi her zaman gören Allah’a sonra da kendi vicdanımıza göstermek zorundayız. Yoksa nasılsa kimse görmüyor deyip bir kediye ya da köpeğe zarar vermek vicdanımızı rahatsız edecektir. Tabi benim bu dediğim vicdanı olan insanlar için geçerlidir.

LÜTFİ ŞAHİN

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir