Nazilli’de 41 yıllık fotoğrafçı yılın ahisi seçildi

 Nazilli’de 41 yıllık fotoğrafçı yılın ahisi seçildi

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 41 yıllık fotoğrafçı yılın ahisi seçildi ve Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği tarafından ödüllendirdi. Ahilik Haftası münasebetiyle Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği tarafından, yılın ahisi ödül töreni düzenlendi.
Nazilli’de esnafların sıkıntılarına derman olabilmek için kurulan Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği’nce Sınav Koleji toplantı salonunda yılın ahisi ödül töreni gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Meltem Tuğral ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde yapılan törene Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Mehmet Akyol, Sınav Koleji Kurucusu Şükrü Yıldırım, Kolej Eğitim Koordinatörü Sefa Soysever, geçen yılın ahisi Ahmet Sert, 2021 yılı ahisi seçilen 41 yıllık fotoğrafçı Süleyman Sarı, oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Geçtiğimiz yılın Ahisi bu yılın ahisine Kavuk ve cübbesini giydirdi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören konuşmalarla devam etti. Konuşmaların ardından geçen yılın ahisi Ahmet Sert, 2021 yılı ahisi seçilen 41 yıllık fotoğrafçı Süleyman Sarı’ya kavuk ve cüppesini giydirdi. Hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından tören sona erdi.
Konuklara yemek takdim edilen törende konuşan Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Kurucu Başkanı Meltem Tuğral, Türk esnafının tarihi kültür ve geleneklerinde önemli bir yer tutan ahilik geleneğinin unutulmaması ve geleneksel değerlere sahip çıkılması için bu töreni düzenlediklerini ifade etti.

Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Kurucu Başkanı Meltem Tuğral, ‘Esnaflarımız için destek istiyoruz’

Başkan Tuğral, ahiliği anlatarak başladığı konuşmasında, “Günümüz şartlarında temel kurallar devam etse de gerek ekonomik sebepler gerekse dünyada yaşanan gelişmeler klasik ahilik kavramında değişikliklere yol açmıştır. Son yıllarda mücadele ettiğimiz pandemi nedeni ile küçük esnafımız kepenk indirme noktasına gelmiştir. Bereketimizin simgesi olan siftahı bile yapamadan akşam evine dönen esnafımızın hükümetimizden olduğu kadar yerel yönetimimizi oluşturan belediye başkanlığı ile kaymakamlık ve bağlı resmi kuruluşların mal ve hizmet alımlarında yerel esnaf lehine tasarrufta bulunması, kaçak, vergisiz ve sigortasız çalışan kişileri engellemesidir. Önümüzde örnekleri olan bu uygulamalar ile esnafımıza sahip çıkmasıdır” ifadelerini kullandı.

Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Kurucu Başkanı Meltem Tuğral, ‘Yerel yönetimlerden esnafa sahip çıkmalarını istiyoruz’

Tuğral, konuşmasının devamında, şunları kaydetti: “Özellikle pandemi yasaklarında Karaman, Diyarbakır, Kütahya bunun gibi birçok ilde kapalı olan yerel esnafı korumak adına valilik tarafından birçok kararlar alınıp uygulanmış, yeni açılacak zincir marketlere de meclis kararları ile nüfusa göre market sayısının açılması, otopark, emzirme odası vb gibi şartlar koyularak yerel esnaf bir nebze de olsa korunmaya çalışılmıştır. Yine yerel yönetimden beklentimiz önümüzde örnekleri olan bu uygulamalar ile esnafımıza sahip çıkmasıdır. Halkımızın da alış verişlerinde yerel esnafı tercih etmesi, harcadığı paranın şehrimizde kalıp ilçe ekonomimize katkı sağlayarak bizlere destek vermesini bekliyoruz.”

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, ‘Esnaflık ibadet gibi yapılan bir görevdir”

Esnaflığın zor bir iş olduğunu dile getiren Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Esnaflık, geleneğimizde, göreneğimizde dedelerimizden kalan ibadet gibi yapılan bir görev. Tüm esnaf arkadaşlarımızın, abilerimizin ne zor şartlarda çalıştığını biliyorum. Bu dünyanın zorlaşan şartları içerisinde hem ekonomik sıkıntılar bir yandan göçmenler bir yandan salgın bir yandan çok zor bir süreç geçiriyorsunuz. Zaman zaman bizim babalarımız dedelerimiz yaptığı esnaflıklarda ben yardım etmiştim zamanında. Her zaman esnafımızın yanındayız gününüz haftanız kutlu olsun” dedi.

2021 yılının ahisi Süleyman Sarı, ‘Bu günlere erişmemize katkısı olan eşime çok teşekkür ediyorum’

Bu ödülde pay sahibi olan eşine teşekkür eden 2021 yılının ahisi Süleyman Sarı, “Bu ödüle beni layık gördüğünüz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Benim en çok teşekkür etmek istediğim 41 yıllık meslek hayatımda 30 yıl yanımda benimle çalışan eşime çok teşekkür ediyorum. Onun sayesinde bu yerlere gelebildim. Şimdi oğluma işimi devrettim. Biz sadece evladımıza destek veriyoruz. Bu güzel akşam için herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir