Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin Nazilli’de 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla mezarı başında anıldı

 Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin Nazilli’de 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla mezarı başında anıldı

Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin Nazilli’de Eğri Boyun mezarlığında mezarı başında anıldı.

Nazilli’de 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olan Gül Esin, mezarı başında dualarla anıldı.
Nazilli’de de İstasyon Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde 19 Ekim Muhtarlar günü için Nazilli Muhtar Derneği çelenginin Atatürk Anıtına konmasıyla başladı. İstasyon Meydanında törene Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli İlçe Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Resmi Daire temsilcileri, Nazilli Muhtarlar Derneği Başkanı Zeki Açık ve çok sayıda muhtar katıldı.
İlk olarak Nazilli Muhtarlar Derneği çelengi Başkan Zeki Açık tarafından Atatürk Anıtına kondu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törenin ardından mezarı Nazilli Eğriboyun Mezarlığından bulunan Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olan Gül Esin mezarı başında anıldı. Mezarı başında ilçe Müftüsü tarafından kuranı kerim okundu dualar yapıldı. Buradaki anmaya da Nazilli ilçe Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve tüm muhtarlar katıldılar.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Zeki Açık, tüm muhtarların gününü kutladı. Muhtarlık görevinin kutsallığına dikkat çeken Açık, “Mahallemize kamu kaynağının aktarılması hususunda, 24 saat sorumluluk bilinciyle görev başında bulunan muhtarlarımızın hizmetlerinin hazırlanması ve sorunlarının çözülmesi düşüncesiyle ülkemizde muhtarlık teşkilatının kurulduğu gün olan 19 Ekim 1829’un yıl dönümünde bir aradayız. Demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturan muhtarlık teşkilatı, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden devletimizin kurumudur. Muhtarlar, halk ve kurumlar arasında bir köprüdür. Günümüzde kendini yenileyen kurumlar arasında yer alan muhtarlar hem sevinçte hem de hüzünde halkımızın yanında olmuştur” dedi.
Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olan Gül Esin Nazilli Eğriboyun Mezarlığında mezarı başında anılarak Kaymakam, Belediye Başkanı ve ilçede görev yapmakta olan muhtarlar Gül Esin’in mezarı başında dua yaptıktan sonra mezarına çiçek bıraktılar.
Kaymakam Sedat Sırrı Arısoy Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olan Gül Esin’in mezarı başında yaptığı açıklamasında, “Bugün 19 Ekim 1829 yılından buyana süregelen Muhtarlık kurumunun kutlandığı anıldığı hizmetlerinin hatırlatıldığı, hep beraber Nazilli’mizde de muhtarlarımızın muhtarlar günlerini kutluyoruz. Bu gün burada bulunmamızın ayrı bir nedeni ve özelliği de var. Türkiye’nin ilk kadın muhtarımız olan Gül Esin Hanımın da Türkiye Cumhuriyeti Devletinde seçme ve seçilme hakkının tanındığı ve ilk kadın muhtar olarak görev yapması ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten de bu anlamda ödül ve taltif almış olan önemli bir değerimizi de kabrinde anarak yapmış olduğu hizmetlerini de anarak rahmetlemek için geldik.
Bu vesile ile Devletimiz ve milletimiz için görev yapmış olan bütün rahmete kalmış olan bütün muhtarlarımızı da rahmetle anıyorum. Görevleri başında olan muhtarlarımıza hayırlı görevler diliyorum. Emekli olmuş olan muhtarlarımıza da emeklilik hayatlarının da mutlu ve huzurlu geçmesini temenni ediyorum” dedi.

GÜL ESİN KİMDİR?

Türkiye’nin Cumhuriyet döneminde seçilmiş ilk kadın muhtarı olan Gül Esin, 1901-1990 yılları arasında yaşamıştır. Aydın’ın Çine ilçesinin Karpuzlu Bucağı’nda görev yapmıştır. 32 yaşında yaklaşık 500 oyla muhtarlık görevine getirilen ilk kadın muhtar Gül Esin, Atatürk tarafından da ödüllendirilmiştir. Cumhuriyetin 10. kuruluş yılında Aydın’ın Karpuzlu ilçesi merkez Demirdere köy muhtarlığına 500 oy alarak seçilen ve görev yaptığı 2 yıl içerisinde Türk kadını için çalışan Muhtar Gül Esin, köy odası başta olmak üzere çocukların okula yazdırılması, kadınların sosyal hayata hazırlanması ve modern kıyafete geçişte önemli rol oynadığı bilinmektedir. Kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklayan Gül Esin, kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde etmişti. Atatürk ile zaman zaman mektuplaştığı da bilinen Gül Esin (Gülkız Übbül), 1970 yılında taşındığı Nazilli’de Yıldıztepe Mahallesinde 20 yıl yaşamış ve 1990 yılında da 89 yaşında vefat etmiştir.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir