Son Dakika
Anasayfa » Haberler » Yerel » Başkan Alıcık, 4.5 yılını değerlendirdi
Başkan Alıcık, 4.5 yılını değerlendirdi

Başkan Alıcık, 4.5 yılını değerlendirdi

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, makamında düzenlediği basın toplantısı ile kendisinden ve siyasi görüşünden bahsederek göreve geldiği tarihten bu yana yapılan çalışmaları değerlendirdi. Son zamanlarda hakkında çıkan haberleri ve basın mensuplarının soruları yanıtlayan Başkan Alıcık, verdiği sert ve kararlı yanıtlarla dikkat çekti. Hakkında çıkan haberleri tek tek işaretleyen ve yanıtlayan Başkan Alıcık, özellikle AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Tacettin Pirinç’e ve Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na göndermelerde bulundu. Tacettin Pirinç’in yaptığı açıklamaların birçoğunun yanlış olduğunu vurgulayan Başkan Alıcık, Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusunda da Özlem Çerçioğlu’nun uygulamalarını eleştirerek basın toplantısında her fırsatta MHP’nin Büyükşehir’i kazanacağını söyledi.

Nazilli’nin en önemli sorunları arasında bulunan işsizliğin çözümü için yatırımcılara büyük destek verdiğini bu nedenle de Organize Sanayi Bölgesi’nde devamlı Belediye çalışmaları yapıldığını ifade eden Başkan Alıcık, son olarakta geçtiğimiz günlerde OSB tarafından alınan asfalt malzemesinin döküm işlemini de Nazilli Belediyesi olarak yapacaklarını söyledi. Nazilli’de iş yapmak isteyen yatırımcıların önünün açılması için her zaman olduğu gibi şimdi de çok çalıştığını belirten Alıcık, bu konuda hiçbir çekincelerinin olmadığını dile getirdi. Keşke bizi hiç uyutmasalar diyen Alıcık; “Onlar istesin biz yapalım. Akıllı işler yapalım çünkü bu Nazilli hepimizin. Çakılan her bir çivi yarınlarımıza fayda sağlayacaktır. OSB’de 700 dönüm genişletme çalışmaları başlatıldı. Buraya büyük bir emek harcandı. 1994 yılından bu yana çalışmalar sürüyor. Sekteye uğruyor ve Ali Uzunırmak bu sorunu çözüyor hatta o dönemlerde Esat Ergüler’de meclis toplantısında teşekkür etmişti. Tacettin bey açıklama yapmış fotoğraflarda belediye başkanları var demişler ama Belediye Başkanları bu işte hep hamallık kısmında var. Diğer belediye başkanı arkadaşlarım için de konuşuyor olacağım ama yiğidi öldürüp hakkını da yememek lazım. Bu arada OSB’de asıl övülmesi gereken Nazillili işadamlarımız olmalı. 10 dönüm alanda yüzlerce işçi çalıştıran işadamlarımız var. Bize diyorlar ki büyük marka, ismi olan iş adamlarına yer vermiyorlar diyorlar ama bu marka işyerleri olunca mı OSB çok faydalı olacak onu da anlamış değilim. Büyük firmaların OSB’ye gelmeme nedeni çok açık. Çünkü Aydın teşvik kapsamında 2. sırada yer alıyor. Manisa ve Uşak gibi iller ise 3. sırada yer alıyor. Yani Nazilli’de yatırım yapacak işadamı yüzde 50 teşvik alırken, 3. teşvik bölgelerinde ise yüzde 100 teşvik alıyor. Ne Uğur ne de Belediye başkanları büyük firmalara engel değildir. Önemli olan siyasilerin bu teşvik programına önem vererek Aydın’ı da 3. teşvik bölgelerine aldırmalarıdır” şeklinde konuştu.

‘17 İLÇENİN 17’Sİ DE İHYA OLACAK’

Büyükşehir olmanın ardından belediye olarak imkanların kısıtlanacağını, işçi sayılarının kısıtlanacağını ve gelirin yüzde 40’ının büyükşehir’e gitmesinden dolayı gelirlerin kısıtlanacağını belirten Başkan Alıcık; “Alayına talibimiz açıklamamda da belirttiğim gibi MHP olarak biz Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığını alırsak, 17 ilçenin 17’sini de ihya edeceğiz. Belediye başkanı arkadaşlarımız çivi çakmaları için izin almayacak ben kefilimiz bizim büyükşehir belediye başkanı adayımıza. Gelen parayı eşit şekilde ayıracak ve oralara yatıracak ki belediye başkanı arkadaşlarımız yatırım yapsın. Çünkü onlar bizim belediye başkanı arkadaşlarımız. Çünkü onları halk seçiyor. Öyle çivi çakamazsınız, bizden izin alacaksınız demeyeceğiz” dedi.

ALICIK, AK PARTİ ELEŞTİRİLERİN NEDENİNİ İMA ETTİ

Kendisinden önceki belediye başkanı arkadaşları ve ağabeyleri gibi bugüne kadar sadece yaptıklarını anlattığını söyleyen Alıcık; “Eleştiri olacaktır, zaten eleştirinin olmadığı yerde hiçbirşey olamaz. Ama eleştiri yapılırken de doğru bilgilenmenin doğru şeyleri söylemenin de önemli olduğunu unutmamak lazım. Aday olduğum ve göreve başladığım günden bu yana söylediğim gibi siyaset birbirimizin yüzüne bakılabilecek şekilde yapılmalı ki ileride de Nazilli’de yaşayacağımız için birbirimizin yine yüzüne bakabilmeliyiz. Bu bence siyasetteki en önemli ilkelerden biri olmalı ve biz bunu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Ben hangi belediyenin ne kadar borcu, ne kadar alacağı var herşeyi bilen birisiyim ama belediye başkanı arkadaşlarıma saygımdan dolayı hiç kimseye bir şey açıklamam. Borcu olmayan belediye olur mu? Bence olmamalı çünkü parası olan belediye hizmet yapmıyordur. Ama birşeyin önüne geçmeliyiz. Bu belediye başkanı bizle hareket ediyorsa, aynı partidensek iyi eğer değilse tükaka yapılmamalı. Veya bize gelecek dendiği zaman iyi bizden gidecek dendiği zaman kötü olmamalı. Çünkü hem bu dünyayı hem de öbür dünyayı düşünmemiz lazım. Bugüne kadar ne kul hakkı yedim ne de yedirdim” dedi.

‘DAR GELİRLİ AİLENİZİN ÇOCUĞU BAŞKAN OLDU’

Allah bana 20 yaşında babasını kaybetmiş biri olarak 42 yaşında Belediye Başkanlığını nasip etti diyen Başkan Alıcık; “Bu memlekette dar gelirli bir ailenin çocuğunun Belediye Başkanı olabileceğinin bir örneğiyim. Samimiyetimle söylüyorum ben kadere inanan birisiyim. Kadere inanıp ta yan gelip yatanlardan da değilim. Çalışıyoruz, yapıyoruz. 4,5 yıl önce de vatandaşımızla iç içeydik şimdi de öyleyiz. Biz yan gelip yatmadık çalıştık ama bunun kararını, teveccühünü halkımız gösterecek.”

SEÇİM 3 PARTİ ARASINDA GEÇER

Göreve geldikten sonra birkaç daire hariç bütün personelin aynı yerinde kaldığını hatırlatan Başkan Alıcık; “Bilgi ve belge sızdırmak her dönemde olduğu gibi bizim dönemimizde de oluyordur. Hele ki personelimizin birçoğu eski belediye başkanları ve farklı siyasi düşüncedeki kişilerle çalışmış. Bizim için bir problem yok. Hepimizin bir fikri, zikri olabilir. Hepimizin bir görüşü olabilir ama lütfen birbirimizin yüzüne bakabilecek işin içinde olmayalım. Biz CHP’deki ve AK Parti’deki aday adayları için panolarımızı da verebilecek kadar açığız. Çünkü bunların dışında parti zaten olmaz, seçim 3 parti arasında geçer. Bu öneriyi CHP’nin aday adayı Cavit Yenipazarlı’ya da söyledim. Sokaklara, duvarlara asacağınıza panolarımıza asın. Bizim afişlerimizi indirelim gerekirse dedik.”

TRAFİK VE KALDIRIM İŞGALLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Nazilli Belediye Başkanı olarak bugüne kadar yaptıklarıyla, yapmadıklarıyla kendisine özeleştiriyle baktığı çok fazla nokta olduğunu söyleyen Başkan Alıcık; “Biz zaten belediyeciliği ben diyerek değil biz diyerek yapıyoruz. Tabii ki yapamadığımız, önüne geçemediğimiz şeyler var. Ama birçok şehre gittiğimizde durumlar çokta farklı değil. Geçtiğimiz günlerde birkaç şehre gittim ve oralarda da aynı şeyleri gördüm. Kaldırım işgalleri eyvallah Nazilli’de çözemediğimiz sorunlardan biri. Birçok şehirde var ama her yerde olması Nazilli’de de çözülmeyecek anlamına geliyor mu? diyecekseniz. Hayır gelmiyor. Ama gerekeni yapmaya çalışıyoruz. Esnaf çocuğu olarak bir işyerinin kapatılması da içime sinmiyor. Bu bizim esnaf karnımız mı derseniz evet öyle olsun. Bunun yanında iki de bir gündeme gelen trafik meselesi var. Otopark yapmak bizim boynumuzun borcu olsun diyoruz. Bu konuda Etibank yokuşunun altına denenmiş 2,5-3 milyon TL gidiyor 52-53 araçlık otopark cazip gelmiyor. Şimdi eski cezaevinin olduğu yerde otopark projesi çizdirdik. Sağ olsun Mimarlar Odası başkanımız ücretsiz çiziverdi proje şeklinde. Diğer firmalara da çizdiriyoruz en avantajlı en uygun hangisi olursa onu çizeceğiz. 300 araçlık otopark yaptıracağız ama bizim insanımız o otoparka gider mi onu düşünüyoruz. Bu çok önemli. Birde sokaklara park edilen araçları çekmek Belediyeye ait. Öyle bir şey yok keşke bize ait olsa. Ben hiç rahatsız olmam. Seçime 3 ay bile kalsa yanlış yere park ettiyse çekerim aracını. Hiç problem değil. Ama emniyet bile Hürriyet caddesinde araca ceza yazabilirim kaldırmaya yetkim yok diyor. Eğer otopark benim meselemse eyvallah diyorum ve çalışmalarımızı yapıyoruz.”

MEYDAN PROJESİNİ ANLATTI

Meydan projesi için vakıflara 100 milyon TL değerindeki katlı otoparkı vermeye hazır olduklarını belirten Başkan Alıcık; “Biz Beş Eylül, Recebbey ve Ahmet Yesevi okullarını şehir merkezinden ayrılmasını istiyoruz. Kampüs okul şeklinde olması için Nazilli’nin en güzel yerini bile vermeye razıyım. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşüyorum. Satacağım diyeyim 100 Milyon TL’ye satarım. Ben vereyim size diyorum. Siz bana zeytinliklerin orayı vereyim diyorum. Beş Eylül okulunun olduğu yeri meydan, altını otopark veya battı-çıktı olduğunu düşünün. Bunlar olacak. Biz bunu yapmamız lazım. Halkımız bir daha bizi teveccüh ederse yapacağız. Semt otoparkları gibi ücretsiz yapalım. Sorun değil arkadaşlarımız olacak görevli haftada 1 gün Pazar olacak. Biz bunları düşünüyoruz. Eskiden 3-4 evde 1 araç olurken, şimdi neredeyse 1 evde 3 araç var. Büyükşehir olunca trafik bizlere geçecek o zaman işler değişecek. Denetim daha da artacak o ayrı bir konu. Her şey gündemimizde ama trafik konusunda bilinçli olmak daha önemli.”

EŞREF ÖZER PARKI YAPILACAK

Nazilli Belediye Başkanı, ilçenin kaynağını köylere götürüyor konusu bizleri üzüyor diyen Alıcık; “Şuanda CHP’li Bozdoğan Belediyesi’de AK Partili Sultanhisar Belediyesi’de köylere hizmet götürüyor. Hatta Aydın Belediyesi’de bütün köylerin çöpünü alacağım diye beyanat veriyor. Biz 4,5 yıldır Umurlu’dan Buharkent’e zaten destek veriyorduk.61 köyümüzün 61’inde çakılmadık çivi bırakmadık ama ilçemize yaptığımız yatırımlar da önemsenmeyecek derecededir. Yatırım olarak saymadık ama Şirinevler Kapalı Pazar yeri yapıyoruz ve maliyeti 1,4 milyon TL, şimdiki Pazar yerini ise park yapacağız ve ismini Eşref Özer koyacağız. Uğur Soğutma’nın yanından yol yapılıyor 5 Milyon TL’ye bunlar ciddi yatırımlar.”

BAKANLAR KURULU’NDAN AŞAĞI NAZİLLİ İÇİN DEVRİM KARARI

Eski istisnai tesislerin olduğu yerde kentsel dönüşüm başlattıklarını ve 2,8 Milyon TL’ye 32 tane daire yaptıklarını hatırlatan Başkan Alıcık; “Kentsel dönüşümün parasını biz veriyoruz. İnsanlar önümüzde geçiyor biz 10 senede bitmez diye başvurmadık diyor ama şimdi insanlar biz konut yapıyoruz deyince başvurular 3 gün içinde bitiyor. Bugün de devletimiz o kadar büyük ki düzgün işlerle gittiğinizde hemen onaylıyorlar. Bakanlar kurulundan hızlı kamulaştırma kararımız çıktı. Bu aşağı Nazilli için bir devrimdir. Aşağı Nazilli’yi komple yıkmak için büyük bir devrimdir bu. Çevre Bakanlığını tebrik ediyorum. Vatandaş bizim karşımıza çıktığında size yerimi vermiyorum dediğinde 1 ay sürecek mahkeme. Eskiden 2-3 yıl en az sürüyordu. Aşağı Nazilli çok farklı bir noktaya gelecek. Bu Nazilli için çok önemli bir proje olacak.”

5 MİLYON TL BORCUMUZ VAR

Eskiden Nazilli Belediyesi çalışmıyordu şimdi çalışıyor ama milyon TL’lik borçların içinde yüzüyor sözlerine gülüyorum; “Bunu öğrenmek için bana sormanıza gerek yok. Muhasebe de her dönemde çalışan arkadaşlarımız var. Nazilli Belediyesi’ni Milyon TL’lerle almadım. 29 Mart 2009 tarihli bilirkişi raporuna göre kasada 361 bin 746 TL para vardı. Mali borçlar kapsamında 2 milyon 556 bin TL borç vardı. Bunları biz borç olarak görmüyoruz. Önceki arkadaşlarımız yanlış anlamasın. Ama öyle bir duruma getirdiler ki sanki milyon TL’ler vardı. Onları harcadık birde 40-50 Milyon TL borç yapmışız. Bu konuya açıklık getireyim. 29 Kasım 2012’de 3 milyon TL kredi çektik ayda 100 bin TL ödeniyor ve kalan borcumuz 2 milyon 400 bin TL. 29 Aralık 2012’de 1 milyon 600 bin TL kredi çekmişiz ayda 53 bin TL ödeniyor ve kalan 1 milyon 433 bin TL. Bunları tüketim vergisinden gelen parayla ödüyoruz yani öyle su parası, kira parasından gelen gelirimizle değil. Toplam bankalardan 4 milyon 600 bin çekmişiz ve kalan 3 milyon 363 bin TL borcumuz var. İller Bankası’ndan Yapı Yatırım ve Araç Alımı için kredi almışız toplam 1 milyon 685 bin TL borcumuz kalmış. Toplam 5 milyon TL borcumuz var şimdi de kentsel dönüşüm ve düğün salonu gibi yatırımlar için 3 milyon TL bankadan para çekeceğim. O çekeceğim krediyle beraber toplam 8 milyon TL borcum olacak. Öyle söylendiği gibi 45-50 milyon TL borcumuz yok. Tamam bir daha ki dönem için destek versinler ben borçsuz devredeyim. Nazilli Belediyesi nohudun çekirdeğini düşünen bir belediye. Borç diye bahsettiğiniz yerde gerek çevremiz gerekse çevre belde ve ilçe belediyelerin borçlarına bakalım. 8 milyon TL borç gerçekten de borç değildir.”

5 AY ÇEŞMEDEN İYİ SU AKIYOR

2009-2013 tarihleri arasında yapılan yatırımlara verilen bedelleri de tek tek anlatan Başkan Alıcık; “30 kilometre kanalizasyon hattı, 25 kilometre yağmursuyu şebeke hattı, 36 kilometre içme suyu şebeke hattı, 110 kilometre beton bordür yapımı, 370 bin metrekare parke döşemesi, 330 bin metrekare asfalt kaplama işi yapıldı. Bunlara 21 Milyon 322 bin TL bedel ödendi. Nazilli’ye çivi çakılmadı diyenler bunlara iyi baksınlar. Bu hesapları muhasebeden alabilirler. Sadece Sinekçiler’den isale hattına verdiğimiz para 1 milyon TL. Bugün kaçağımız yok. Kışın 4-5 ay Nazilli halkı buradan gelen iyi suyu içiyor.”

YATIRIMLARA GİDEN MEBLAĞLARI AÇIKLADI

Okulların herşeyi karşılanıyor diyorlar ama öyle değil diyen Alıcık; “Ben öğretmenim okulların sorunlarını çok iyi biliyorum. 46 okulumuz sorunları için bize başvurmuş ve biz bunlara destek verdik. 4,5 yılda 3 milyon 948 bin 703 TL yardım yaptık. 2013 yılında Nazilli’ye bağlı köy ve beldelere yaptığımız yardım 1 milyon 372 bin TL. Bunun yanında 2009-2013 yıllarında 18 uygulamaları ve kamulaştırmaya 5 milyon 226 bin 706 TL bedel verdik. Bunlar yatırım değil mi? 2009-2013 yılları arasında emekli ikramiyelerini alarak emekliye ayrılan 9 memura 216 bin 632 TL, 51 işçiye ise 2 milyon 418 bin 576 TL tazminat ödemişiz. Toplam 2 milyon 635 bin 208 TL bu az para mı. 84 vatandaşımıza akülü, 30 vatandaşımıza aküsüz tekerlekli sandalye dağıttık. 4 yılda toplam 20 bin kişiye hemşerim kart ile gıda yardımı yaptık. 10 bin aileye kömür yardımı yaptık. Bunlar görünmedi bunlar az rakamlar değil.”

VERGİ VE SGK BORCU YOK

Park ve Bahçeler Müdürlüğü 2009-2013 yılları arası yatırımlarını da açıklayan Alıcık; “2009 yılında Nazilli’de 48 park varken 2013 yılında bu rakam 88’e çıktı. Toplam park alanları 111 bin 145 metrekare iken şuan bu rakam 167 bin 73 metrekareye çıktı. Toplam yeşil alan 440 bin 115 metrekare iken 567 bin 697 metrekareye çıktı ve kişi başına 4,27 metrekare düşerken şimdi ise bu rakam 5,14 metrekare oldu. 4 yılda 7 bin 988 adet ağaç, 51 bin 762 adet çalı ve 825 bin 540 adet çiçek dikmişiz” dedi. Konuşmasını sürdüren Başkan Alıcık; “20 Ağustos 2013’te Gelir İdaresi Başkanlığına yazdık borcu var mıdır diye ve yoktur diye yazısını almışız. 13 Ağustos 2013’te Sosyal Güvenlik Kurumu’na sormuşuz sigorta borcu var mıdır diye onlarda yoktur diye yazılarını vermiş. Hani nerede çok borçlu Nazilli anlamış değilim. Geçtiğimiz günler AK Parti İlçe Başkanımız Tacettin Pirinç açıklamış ama söylemek istemiyorum ama Milletvekilimiz Mehmet Erdem’e de söyledim. Burada siyaset yapacaksak kul hakkı almadan kimseyi kırmadan yapmayalım. Şuan tahmini olarak 240 Milyon TL’lik gerçekleşen bütçenin en az 100 Milyon TL’si yatırım olarak gerçekleşmiştir. Bu çok ciddi bir rakam. 4 yılda 43 proje gerçekleştirmişiz 43 milyon TL’ye. Şuan devam eden ise 16 proje var ve tahmini 12 Milyon TL harcayacağız. Kimse bize çivi çakmadı, yol açmadı gibi şeyler diyemez.”

‘GEREĞİNİ NEDEN YAPMADINIZ?’

Konuşmasında Nazilli’nin eski kaymakamı Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız’a da değinen Başkan Alıcık, geçtiğimiz aylarda yaptığı Nazilli Belediyesi’nin 100 dosyası var konusuna da açıklık getirdi. Nazilli Belediyesi’nin 2 dosyası olsa gereği yapılır diyen Başkan Alıcık; “Bazı şeyler nettir. Herkes siyaset yapabilir aday olabilir ama konuşurken sağlam cümleler kullanmalıyız. O zaman sormazlar mı o kadar dosya vardı gereğini neden yapmadın. Niye yaptırmadın. Herkes babamızın oğlu değil. Savcı, Hakim en iyi dostu olsa bile affeder mi? Neden yapmadınız, yaptırmadınız diye sorarlar. Dediğim gibi birbirimizin yüzüne bakarak siyaset yapalım. Ne yaptık, hangi projeleri yaptık yada yapacağız diye konuşalım” şeklinde konuştu.
Basın toplantısı daha sonra Başkan Alıcık ile gazetecilerin sohbeti ile devam etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

İstek Hattı
Scroll To Top