3-9 Kasım ‘organ bağışı haftası’ Aydın merkez ve tüm ilçelerinde kutlanıyor

 3-9 Kasım ‘organ bağışı haftası’ Aydın merkez ve tüm ilçelerinde kutlanıyor

3-9 Kasım ‘organ bağışı haftası’ Aydın il merkezinde ve tüm ilçelerinde kutlanıyor. Açılan Organ Bağış stanlarında vatandaşlar bilgilendiriyorlar. Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında her yıl ‘Organ ve Doku Bağışı Haftası’ olarak kutlanmaktadır.
Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir.
Atatürk Devlet Hastanesi tarafından açılan Organ Bağış stantı önünde yapılan bilgilendirmelerde, “Bilindiği gibi organ bağışı çok önemlidir. ‘Organ nakli’, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır.
Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır.
‘Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi’ vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf biçimde yapılmaktadır. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır” denildi.
Bilgilendirmelerin devamında, “Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, İl sağlık müdürlükleri, Hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilirler, detaylı bilgi alabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. 18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.
Bu özel haftayı Atatürk Devlet Hastanesi başhekimimiz, başhekim yardımcılarımız, idari ve mali hizmetler müdürümüz, Sağlık bakım hizmetleri müdürümüz ve hastane personellerimizin de katılımıyla stant kurup personellerimize, hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirici broşürler dağıtarak kutladık.Organ bağışında bulunmak isteyenlerden talep formlarını teslim aldık” denildi.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir