(ADÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde bir ilk

 (ADÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde bir ilk

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Cemil Zencir ve Dr. Öğr. Üyesi Sevil Gülaştı, Aydın ve çevresinde ilk kez uygulanan bir yöntemle dev kalp atardamar anevrizmasını (balonlaşması) açık kalp ameliyatına gerek kalmadan koroner anjiyografi ve özel dizayn edilmiş stent ile tedavi ettiler.

Göğüs ağrısı nedeniyle ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji polikliniğine başvuran 59 yaşındaki Şahin Akkan’a yapılan incelemeler sonucunda kalbinin sağ tarafını besleyen dev anevrizma (baloncuk) olduğu saptandı.
Çok nadir görülen bu hastalıkta hastanın kan akımını korumak ve kalp krizi geçirmesini önlemek amacıyla baloncuğun kapatılması büyük önem taşımakta olduğu belirtildi.
23 Mayıs 2022’de Doç. Dr. Cemil Zencir ve Dr. Öğr. Üyesi Sevil Gülaştı öncülüğündeki ekip tarafından hastanın kasık atardamarından kalbe ulaşılarak stent içine greft stent yerleştirmesi işlemi gerçekleştirildi.
Hastane yönetimince, “Aydın ve çevresinde ilk kez hastanemizde uygulanan bu yöntemle hastamızı sağlığına kavuşturan öğretim üyelerimizi kutluyoruz” denildi.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir