İYİ Parti Genel Başkanı Akşener 3 yıl aradan sonra Nazilli’de

 İYİ Parti Genel Başkanı Akşener 3 yıl aradan sonra Nazilli’de

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener 3 yıl aradan sonra tekrar geldiği Nazilli’de Türkiye seçim yasasını ve Türkiye ekonomisini eleştirdi.
İYİ Parti Lideri Meral Akşener Aydın ziyaretinin ilk durağı olan Nazilli ilçesine gelerek Uzun çarşıda esnaf ziyaretlerinde bulundu. Uzun çarşıda halka hitaben konuşma yaptı. Konuşma sonrasında Nazilli ilçesinde 30 yıldan buyana her Perşembe günü Belediyenin anons sisteminden yapılan Pazar duasını dinledi. Daha sonra da vatandaşlara fidan dağıtımı yapmasının ardından Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile birlikte Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ı ziyaret ederek Nazilli ile ve Aydın ile ilgili sorunları dinledi.
Nazilli ziyaretini tamamlamasının ardından ziyaretlerinin devamı için Aydın’a gitti.
İYİ Parti Genel Başkanı geldiği Nazilli ilçesinde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Parti otobüsünden inerek uzun çarşıda esnaf ziyaretlerinde bulunan Akşener, iktidara yönelik eleştirilerde bulunarak, “İşsiz gençlerin anneleriyle, babalarıyla karşılaşıyorum, umutsuz gençlerle karşılaşıyorum. Bu da beni bir anne olarak çok üzüyor. Ama bu böyle gitmeyecek. Bunu hep birlikte el ele vererek çözeceğiz” dedi.
İktidara yönelik eleştirilerini sürdüren İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, “Bu esnaf dükkanlarının içinde kadınlarımız ile karşılaşıyorum, tencere kaynatmakta zorlanıyorlar. İşsiz gençlerin anneleriyle, babalarıyla karşılaşıyorum, umutsuz gençlerle karşılaşıyorum ve esnaflarımızın dertlerini dinliyorum. O gündemlerin için bugüne kadar herhangi bir partiyi hiç yermedim, kendi partimi hiç övmedim, propaganda yapmadım. Bunları seçim zamanları içerisinde yapacağız, esas mesele sizin dertlerinizi anlayıp dinleyip, çözümler üretip kamuoyuyla paylaşıp sizlerin sesini duyurmak. Bunun içinde her gittiğim yerlerde esnaflarla bir araya gelip sorunlarını dinliyorum”
Ülkenin kutuplaştırılmaya çalışıldığını belirten Akşener, “Çok uzun zamandır nasıl esnaf için müşteri velinimetse, çok uzun zamandır Türkiye şuculuk, buculuk üzerinden öyle kavga ettirildi ki, dolayısıyla seçmen velinimet olmaktan çıktı. İstedim ki ağaların, muhteremlerin hepsi buraya gelsin, sizin karşınızda hazır ola geçsin, hem sizi dinlesin hem de hesap versin. O zaman seçmen velinimet olur. Siz olmazsanız siyaset yok. Sizin tercihinize göre iktidar olunuyor, sizin tercihinize göre muhalefet olunuyor. Bunu da sizler sandık önünüze geldiğinde ve sandığa gittiğinizde gereken cevabı vereceksiniz” dedi.
Çok uzun zamandan buyana herkesin birbirine hakaret ettiği bir süreçten geçtik ve geçmeye devam ediyoruz. İşte ben buna hayır diyorum. Biz sizinle el ele vererek Türkiye’deki bu kutuplaştırma düzenini değiştireceğiz. Neyle değiştireceğiz? Helal oylarınızla değiştireceğiz. Demokrasiyle sandıkta değiştireceğiz. Dolayısıyla, şimdi bir veteriner hocamızın dükkanına girdik. Sordum ‘İşler nasıl?’ Onun işleri fena değil ‘Ama besicilerin, hayvancıların, hayvan yetiştiricilerinin durumu nedir?’ dediğimde, ‘Düşüyor’ dedi. Şimdi Aydın il başkanımız arabada dedim ki: ‘Başkanım Aydın için ne söylersiniz? Bütünüyle söylüyorum ne dersin?’ Dedi ki, ‘Ticaret odası başkanımız bir şey söyledi. toplantıda. Aydın kelimesinin şehrinin başına ne getirirsen getir uyar’ dedi. Yani turizm şehri Aydın, tarım şehri Aydın, sanayi şehri Aydın ve hayvancılık şehri Aydın, termal enerji şehri Aydın” diyerek Aydın ilini çok güzel anlattı. Buda beni sevindirdi. Çünkü her şey ortada” dedi.

-İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, ‘Bu ülkede Aydın ilinde ve ilçelerinde insanların fakirlik çekmemesi gerekiyor’

Aydın ilinde ve tüm ilçelerinde yaşayan tüm gençlerin işsizlik sorunu çekmemesi gerektiğini belirten Akşener, “Şimdi bu kadar çok imkanı olan bir şehrin yani Aydın ilinde yaşamakta olan insanlarımın fakirlik çekmemesi gerekiyor. Gençlerinin işsizlik çekmemesi gerekiyor. Gençlerin umutsuz olmaması gerekiyor. Dedi ki başkan bana, ‘Başka şehirlere göre belki bir tık durumlar iyi olabilir’ Kardeşlerimiz ama bu imkanların karşılığı insanlarımızda yok. Şimdi çiftçi Anadolu’nun her yerinde, burada da çekti, susuzluk. Bu yaz çok kurak geçti ve çiftçi ürettiğinin karşılığını maliyetlerin yükselmesi nedeniyle alamadığı için Anadolu’nun birçok ilinde ve Aydın’da gübre atmakta zorlandı. Diyoruz ki arkadaşlara, ‘Nisan ayında ikinci gübre atılacak. Bu ikinci gübrenin maliyetinin yarısını siz verin ki çiftçimiz ikinci gübreyi atsın’ Tık yok” dedi.

Geldiği Aydın ziyaretinin ilk durağı olan Nazilli’de açıklamalarda bulunan ve tüm çiftçilere destek verilmediğini öne belirten Akşener, “Tüm ülke genelinde bu ülkenin çiftçisine destek çıkılmadı. Ama buna karşılık çiftçiye verilecek olanın 3 katına Telekom’a bıraktılar biliyor musunuz? 1.6 milyar lira karşılığında Telekom’un hisselerini Varlık Fonu’na bıraktılar. Halbuki bedava devlete geçecekti. Ama ne oldu? Haririler bunun arkadaşı. Beraber tatil yapıyorlar. Türkiye’nin en büyük belki de dünyanın en büyük soygunu yapıldı bu ülkede.
Şimdi 1.6 milyar doların karşılığı 24 milyar lira. Yoksul kadınlara ayda 500 lira para verilebilirdi. Çiftçiye 2 katı para ödenebilirdi, bütün girdi maliyetleri yüzde 50 düşürebilirdi. Öğrencilere, devlet okullarında okuyan bütün çocuklarımıza sabah kahvaltısı, öğle yemeği verilebilirdi bir yıl boyunca. Bunun yerine Haririlerin borcunu sildiler.
Yani 1.6 milyarı sizin, bizim cebimizden aldılar. Şimdi ben haram, zıkkım olsun demeyim de ne diyeyim? Benim vatandaşım işsizken 5 maaş alıp yatan danışmanlara haram olsun demeyim de ne diyeyim? Burada bir vatandaşımız var, ‘3 tane yetimim var ne yapacağımı bilmiyorum kafayı yemek üzereyim’ diyor. ‘Danışmanlara 5 maaş verenler sesimi duysun’ diyor. Onlar seni duymaz, ben senin sesini duyuracağım. Ama en önemli ceza ne biliyor musun? Sandığa gideceksiniz, derdi olan sandıkta cezalandıracak” dedi.
Elektriğe gelen zamlara tepki gösteren Akşener, bir vatandaşın faturasını örnek gösterdi. Akşener, “Bin 400 lira. Emeklisiniz, 4 bin 500 lira maaş alıyorsunuz. Kirası, elektriği şimdi nasıl geçinecek bu adam? Zamlar aldı başını gitti nasıl geçinecek” dedi.
Uzun çarşıdan beraberindekiler ile yanında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile birlikte Nazilli Belediyesine giden İYİ Parti Genel Başkanı Mehteran bölüğü ve Efeler tarafından Belediyle önünde karşılandı. Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın makamına geçti. Gazetecilerin fotoğraf almalarının ardından toplantı basına kapalı olarak yapıldı. Toplantının ardından Akşener Aydın’a geçti.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir