Kaçak kazı yapan 4 şahıs kazı malzemeleri ile birlikte yakalandılar

 Kaçak kazı yapan 4 şahıs kazı malzemeleri ile birlikte yakalandılar

AYDIN’ın Kuyucak ilçesinde kaçak tarihi eser için kazı yapanlar Jandarma ekiplerinin operasyonu ile yakalandılar. Kuyucak ilçesinde Başaran Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Antiochia Antik Kentinde, kaçak kazı yapan 4 şahıs kazı malzemeleri ile birlikte yakalandılar.
Kuyucak İlçesi Başaran Mahallesi Asar mevkiinde bulunan Antiochia Antik Kentinde kaçak kazı yapan defineciler jandarma ekiplerinin düzenledikleri operasyon sonucunda yakalandılar.
Aydın İl Jandarma Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ihbar üzerine harekete geçti. Oluşturulan özel ekip, düzenlediği operasyon sonucunda 1’nci derece sit alanında tarihi eser arayan M.K., B.Ç., Ç.Y., ve A.S., isimli şahısları kazı malzemeleri ile beraber kazdıkları çukurun içerisinde suçüstü yakaladı.
2 kürek, kazma, murç, çekiç, makara ve halat bağlı kova ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar, ifade işlemleri için karakola götürüldü. 4 definecinin sorgularının ardından savcılığa sevk edilmesi bekleniyor.
Olaya ilişkin, Aydın İl Jandarma Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Kültürümüzün bir parçası olan ve geçmişten günümüze ulaşan ve doğal taşınmaz kültür varlıkları olan doğal sit alanları Jandarmamızın oluşturduğu ekipler tarafından sürekli denetim ve kontrol altında tutulmaktadır” denildi.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir