Malgaç Baskını Anıtı önünde tören düzenlendi

 Malgaç Baskını Anıtı önünde tören düzenlendi

AYDIN’ın Sultanhisar ilçesinde Nazilli-Aydın DKY üzerinde bulunan Malgaç Anıtı önünde düzenlenen tören ile Malgaç Baskını anıldı. Kuva-yi Milliye Direnişi’nin 104. yıl dönümü Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde ‘Malgaç Anıtı’ önünde düzenlenen törenle anıldı. 104 yıl önce Yörük Ali Efe ve Müfrezesinin Malgaç Çayı kenarındaki Yunan Karakoluna gerçekleştirdiği baskın Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya tarafından anlatıldı.
Sultanhisar ilçesinde Kuvayi Milliye direnişinin ilk örgütlü baskını olarak tarihe geçen Malgaç Baskını 104. yıl dönümünde etkinliklerle kutlandı. Sultanhisar’da Devlet Karayolu üzerinde bulunan Malgaç Baskını Anıtı önünde tören düzenlendi. Etkinlikler çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törene Sultanhisar Kaymakamı Bahadır Güneş, Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, Yörük Ali Efe’nin torunu eski emekli vali Kayhan Kavas, İlçe Emniyet Amiri, İlçe Jandarma Komutanı, daire müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri ve zeybek ekipleri katıldı. Etkinlikler zeybek gösterisi ile başladı. İlçe Kaymakamı Bahadır Güneş ve Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya anıt önüne çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya günün önem ve anlamını belirten konuşma yaptı.

Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, ‘Malgaç Baskını ulusal direnişe dönüştü’

Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya Malgaç Baskınının 104 Anma Yıldönümünde yaptığı konuşmasında, “Türk ulusu senelerce süren Balkan ve 1.Dünya Savaşlarında yorgun ve bitkin çıkmış, Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamıştı. Mütarekenin 7.maddesine göre; Anadolu yer yer işgal ediliyordu. 15 Mayıs 1919 Perşembe günü İzmir, 27 Mayıs 1919’da Aydın işgal edildi. Bu kargaşa ortamında halkın içinde bir takım kıpırdanmalar vardı. Yörük Ali Efe, Yüzbaşı Ahmet Bey ve birkaç memurdan oluşan arkadaşlarıyla bir şeyler yapabilmek düşüncesiyle Çine’de canla başla çalışıyorlardı. Yörük Ali Efe Müfrezesi başlangıçta Çine Yağcılar Köyünde 17 kişi ile mücadele kararı aldı. 1 Haziran 1919 günü Yenipazar’ın Donduran Köyüne geldi. Uğradıkları yerlerde topladıkları gönüllülerle müfrezenin mevcudu 60 kişiye ulaştı. 15 Haziran’ı 16 Haziran’a bağlayan gece Donduran’dan yola çıktılar. Gece saat 02.00’de Menderes nehrinden sallarla karşıya geçtiler. 1 saat sonra Sultanhisar-Atça arasındaki demiryolu hattına vardılar. Teğmen Zekai Bey, Malgaç Demiryolu köprüsünün ayaklarına dinamitleri yerleştirirken birkaç zeybekte telgraf tellerini kesmişti. Büyük bir gürültü ile patlayan dinamitler demiryolu köprüsünü tahrip etti. Bu patlamadan birkaç dakika sonra Atça’da sahur topu atılmıştı. Bu sahur topu, şaşırtmaca görevini de yerine getirmişti, Yunan askerleri köprünün uçurulması için patlatılan dinamit lokumlarını sahur topu sanmışlardı. Malgaç Baskını ile işgal ordusuna Aydın Ovasında unutamayacağı bir ders verilmişti. Kazanılan başarı, zeybeklerin cesaretini artırmıştı. Bu baskın yerel direnişin örgütlenmesinde ve giderek ulusal direnişe dönüşmesinde öncü rol oynamıştır” dedi.
Yörük Ali Efe’nin torunu Emekli Vali Kayhan Kavas, Malgaç Baskınının 104. yılında adına yakışır etkinlikler düzenleyen herkese çok teşekkür etti.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir