Nazilli ve Kuyucak ilçelerinde hayvancılık ile uğraşanlara iyi haber

 Nazilli ve Kuyucak ilçelerinde hayvancılık ile uğraşanlara iyi haber

Nazilli ve Kuyucak ilçelerinde hayvancılık ile uğraşanlara iyi haber geldi. Aydın Tarım İl Müdürü Ahmet Ökdem, Nazilli ve Kuyucak ilçelerinde başlayan şap hastalığı ile ilgili olarak karantinanın prosedürler gereği ay sonuna kadar devam edeceğini belirtti.
Aydın’ın Kuyucak ilçesine bağlı kırsal Çobanisa Mahallesi’nde 18 Temmuz’da büyükbaş bir hayvanda şap hastalığı tespit edildi. Bu olayın ardından Kuyucak ve Nazilli ilçelerinde bulunan birçok hayvancılık ile uğraşıp geçimlerini sağlamakta olan kırsal mahalle karantina altına alındı. Karantinaya alınan kırsal Mahallelere hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.
Aydın Tarım İl Müdürü Ahmet Ökdem, karantina süreci ile ilgili olarak, hastalanan hayvanın 25 Temmuz’da iyileştiğini belirterek karantinanın 25 Ağustos’ta sona ereceğini belirtti. Bölgede sadece bir hayvanda şap tespit edildiğini belirten Aydın Tarım İl Müdürü Ahmet Ökdem, hastalığın yayılmadan önlendiğini, alınan tedbirler kapsamında karantina altındaki büyükbaş hayvanların kontrol altında tutulduğunu belirtti.

Aydın Tarım İl Müdürü Ahmet Ökdem, ‘Bölgelerimizde sadece 1 pozitif vaka var’

Şap hastalığının tehlikeli boyutlara ulaşmadığını ve hayvanın iyileştiğini belirten Ökdem, “Prosedürler doğrultusunda 10 kilometre yarı çapındaki alanı kontrol altında tutuyoruz. Gerekli aşılama ve izole işlemlerini yaparak tamamladık. Şu ana kadar bölgelerimizde sadece bir büyükbaş hayvanın tahlilleri pozitif çıktı.
Son çıkan pozitif vakanın ardından bölgede 1 ay sonra karantina kaldırılabiliyor. 25 Temmuz’da hayvanda iyileşme kaydedildi. Başka bir vaka ortaya çıkmaması halinde Nazilli ve Kuyucak’ta uygulanan karantina, 25 Ağustos tarihinde de kaldırılacak” dedi.

 

 

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir