NDH doktorları şehit edilen Dr. Ekrem Karakaya’yı andılar

 NDH doktorları şehit edilen Dr. Ekrem Karakaya’yı andılar

Nazilli Devlet Hastanesi doktorları, Konya’da görevi başında şehit edilen Dr. Ekrem Karakaya’yı andılar. Konya Şehir Hastanesinde uğradığı silahlı saldırıyla görevi başında şehit edilen 39 yaşındaki uzman Dr. Ekrem Karakaya katledilişinin 1. Yılında meslektaşları tarafından anıldı. Nazilli Devlet Hastanesi’nde Ekrem Karakaya için anma töreni düzenlendi.
Hekim ve Sağlık Çalışanları Birliği Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası şehit doktor için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Opr. Dr. Ayhan Sürücü acılarının ilk günkü gibi tazeliğini koruduğunu söyledi.

-Sağlık çalışanlarına yapılan Şiddetin her türlüsüne tepki.

Türkiye’de sağlık profesyonellerinin aldıkları ağır eğitimin karşılığında beklenen saygı ve özlük haklarını alamadığı gibi aşırı iş yoğunluğu, düşük maaş ve nöbet ücretlerinin yanı sıra bir de can güvenliğini düşünme zorunda olduğunu belirten Ayhan Sürücü, yaptığı basın açıklamasında, “ Bu gün burada uzman doktor Ekrem Karakaya’nın bir yıl önce canice hayattan koparılışının yıl dönümü nedeni ile toplandık. Kalbimizdeki acı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Çok sayıda doktor profesör gibi arkadaşlarımız bu güne kadar kamu kurumlarında canice katledildiler. Kaybettiğimiz meslek şehitlerimiz sabah evlerinden bir daha geri dönemeyeceklerini bilmeden ayrılmışlardı.
Ülkemizde maalesef çalıştığımız kurumlar tarafından can güvenliğimiz sağlanamıyor, bu sebeple sağlık çalışanlarının akşam evlerine sağ salim dönebileceklerinin garantisi de yoktur. Geçen yıl tam da bu gün ülkemiz, meslektaşımız kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konye Şehir Hastanesinde görevi başında hasta muayene ederken canice katledilmesi ile sarsılmıştır” dedi.
Açıklamasını sürdüren Opr. Dr. Ayhan Sürücü, “Temel amacımız, toplumun tüm kesimlerinde hekim ve sağlık çalışanlarının güvenliğini koruyup, ortak bir çaba göstermeye çağırıyoruz. Kendimizi güvende hissetmek en temel hakkımızdır. Şiddetin her türüne karşı sıfır tolerans ilkesinin benimsenmesini talep ediyoruz” dedi.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir