Sertifika Alan Hastalıktan Ari İşletmelerin Tabelaları Asıldı

 Sertifika Alan Hastalıktan Ari İşletmelerin Tabelaları Asıldı

Sertifika Alan Hastalıktan Ari İşletmelerin Tabelaları Asıldı.
Nazilli’de faaliyet gösteren, dokuz büyükbaş hayvan işletmesi 2021 yılında TC. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği kriterleri karşılayarak ‘Hastalıktan Ari İşletme’ sertifikasını almaya hak kazandılar.
Nazilli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “ ‘Hastalıktan ari işletme’ büyükbaş hayvanlarda görülen ve zoonoz (hayvandan insana geçen hastalık) olan sığır tüberkülozu (verem) ile sığır brusellozu (taze peynir hastalığı) ile etkin mücadele ve insan sağlığının korunması için hastalıkla kaynakta mücadele amacını benimseyen bir projedir.
Nazilli ilçesinde ‘Hastalıktan Ari İşletme’ sertifikasını almaya hak eden işletmelerimiz, bu hastalıklar yönünden menfi olmasından dolayı kaliteli ve sağlıklı süt üretimi ile halk sağlığının korunması, diğer kriterleri sağlamaları noktasında da sürdürülebilir hayvancılık için örnek oluşturmaktadır.
Müdürlüğümüz, yetiştiricilerimizin bilgi-birikimlerinin arttırılması, maddi olarak Bakanlığımızın sunduğu desteklerden yararlandırılmasının yanında, sağlık personeli, veteriner hekimlerimiz ile de halk sağlığının korunması için üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye devam edecektir” denildi.
Çiftçilere yapılan yardımlar ile ilgili olarak’da, “Nazilli’de sertifikaya hak kazanmış işletmelerimizde, 2021 yılsonu itibariyle; 1.230 adet büyükbaş hayvan için toplam 553.950 TL destekleme ödemesi yapılarak, bu işletmelerimize ekonomik açıdan da katkı sağlanmıştır.
Bu işletmelerimizde bulunan, sağlıklı olduğu testlerle kanıtlanmış, 1.302 hayvandan 483 sağmal ile günlük 11.360 litre süt üretilmektedir. Ari işletmelerimizin sayısının artması, mevcut işletmelerimizdeki sağmal sayısı ve süt verimlerinin günden güne artmasıyla ilçemizde üretilen sağlığı kanıtlanmış süt üretiminde de artış sağlanacaktır.
Müdürlüğümüz, yetiştiricilerimizin bilgi-birikimlerinin arttırılması, maddi olarak Bakanlığımızın sunduğu desteklerden yararlandırılmasının yanında, sağlık personeli veteriner hekimlerimiz ile de halk sağlığının korunması için üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye devam edecektir” denildi.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir