Vatandaşın dikkati leyleğin kurtarılmasını sağladı

 Vatandaşın dikkati leyleğin kurtarılmasını sağladı

AYDIN’ın Söke ilçesinde vatandaşın dikkati bir leyleği kurtarılmasını sağladı. Söke ilçesinin kırsal Nalbantlar köyünden bir leylek yuvasında sorun olması nedeni ile aldıkları ihbar üzerine olay yerine giden EKODOST Derneği Başkanı Bahattin Sürücü ve ekibi yuvasında mahsur kalan leyleğin kurtarılmasını sağladılar.
Mahalle sakinleri yaklaşık bir haftadan buyana yuvalarındaki leyleklerin uçtuğu fakat yavru leyleklerden bir tanesinin sürekli olarak yuvasında kaldığı ve havalanamadığını gözlemleyerek ilgililere ihbarda bulundular.
EKODOST Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, “Söke ADM Elektrik Dağıtım Şirketiyle görüşerek, ADM’nin Bom’uyla yuvaya çıkıldı. Leyleğin bulunduğu yuvada yapılan incelemelerde leyleğin ayağına dolanan ipin, yuvadaki çalılara da dolandığını tespit ettiklerini, yavru leylek uçmak için bir miktar havalansa da ip geriye çektiğinden tekrar yuvada kaldığını belirledik. Leyleği yakalayarak, ayağına dolanan ipleri kestik. Duyarlı bir vatandaşın yuvayı gözleyip takip etmesi sayesinde yavru leylek kurtulmuş oldu. Leylek yuvasını incelediğimizde, insan kaynaklı olarak doğaya atılan plastik saman ipleri, gübre çuvallarına ait parçalar, naylon poşetler, elbise parçaları, eldiven, maske, plastik vb. her türlü malzemenin yuvada olduğunu gördük.
Leylekler doğaya bu kadar atık malzemelerin atılmadığı geçmiş yıllarda, yavruların altına yumuşak olması için genellikle saman ve otlardan oluşan doğal malzeme getirirlerdi. Ancak günümüzde insanların çevreye attığı atık malzemeler leyleklerin dikkatini çektiğinden ve taşınması da kolay olduğundan bunları yuvaya getirdikleri görülüyor.
Ne yazık ki yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, yuvalardaki atıklar nedeniyle meydana gelen kazalarda, ayağına dolanan ipler nedeniyle birçok leylek yaralanmakta ve uzuvlarını kaybetmekte, bazen de boynuna dolanan ip nedeniyle öldükleri görülmektedir. Doğaya atılan her çöpün birlikte yaşamamız gereken birçok canlı türünü olumsuz etkilediği ve onların ölümüne yol açtığı bilinmelidir. İnsanlara yakın ve evlere komşu olan bu sevimli kuşların korunması için başta siyah saman ipleri olmak üzere, doğaya atık madde atılmamalıdır.
Leyleklerin korunması ve yavrularını sağlıklı bir şekilde büyütmesi temiz yuvalara bağlıdır. Doğal denge için çiftçilerimizin dostu olan leylekleri korumalıyız” dedi.

admin

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir